ekasa a online

Dňa 4. decembra schválila Národná rada Slovenskej republiky novelu zákona o používaní elektronických registračných pokladníc. Aké dôsledky bude mať táto skutočnosť na všetkých majiteľov a prevádzkovateľov súčasných pokladníc a fiškálnych zariadení?

Určite ste sa už v médiách stretli s pojmami ako "online" alebo "eKasa".
Čo eKasa vlastne znamená?
Zjednodušene povedané, je to projekt finančnej správy - "online" napojenie všetkých pokladníc na internet / portál finančnej správy. Kým si doteraz mohli podnikatelia dobrovoľne vybrať možnosť napojenia na systémy finančnej správy (pomocou VRP), po novom bude online pripojenie povinné. Z elektronických registračných pokladníc (ERP) sa teda stanú online registračné pokladnice (ORP). Pokladnicou bude môcť byť nielen klasická ERP, ale aj mobil, tablet, počítač či VRP.

Ako to bude fungovať v praxi?

Ide o online napojenie všetkých pokladníc na finančnú správu. V praxi to bude znamenať, že o každom nákupe/transakcii bude mať finančná správa informáciu okamžite, nakoľko každý vydaný doklad bude zaevidovaný na centrálnom úložisku eKasa. Podmienkou je internetové pripojenie, prostredníctvom ktorého sa budú informácie odosielať na centrálne úložisko finančnej správy (eKasa), zároveň sa budú ukladať aj do chráneného úložiska pokladnice.

Ako prejsť na ekasu?

Každý klient bude musieť požiadať o pridelenie kódu pokladnice - tzv. eKasa klient. Žiadosti o pridelenie kódu sú už dostupné na portáli finančnej správy v osobnej zóne daňovníka (OIZ) v Katalógu formulárov. Na následujúcom odkaze nájdete postup, ktorým sa pri podávaní žiadostí musíte riadiť:

viac o zákone

Ako sa pripraviť?

Aby všetci majitelia a prevádzkovatelia elektronických pokladníc spľňali pravidlá nového zákona, budú sa musieť pripojiť k systému eKasa k 1.7.2019! Pričom pripájať sa k systému bude možné od 1.4.2019. do 30.6.2019.

Nakupujte s istotou!

S nami, so spoločnosťou DATA SERVIS - VRABEĽ, s.r.o., ktorá je autorizovaným predajcom a servisným strediskom spoločnosti ELCOM, príchod nového zákona zvládnete s istotou a bez stresu.

Už čoskoro uvedieme do predaja nové typy pokladníc aj kity pre aktualizáciu vašich existujúcich pokladníc na systém eKasa.

viac informácii